SSS (Kozmetik / Estetik Cerrahi)

FAQ title image

GENEL

Estetik cerrahi, yaşa bağlı veya edinilmiş istenmeyen görünümleri ortadan kaldırmayı ve vücudunuzun yeni görünümünden sizi mutlu etmeyi amaçlamaktadır. Estetik cerrahideki gelişmeler sayesinde, yağ rulolarını ve kıvrımlarını (liposakşın ile), meme hacmini (meme büyütme veya meme küçültme ile) ve vücuttaki görünür ve rahatsız edici kusurları (kozmetik cerrahi ile) düzeltmek başarıyla mümkündür.

İyileşme sürecini olumsuz etkileyen en önemli faktör sigaradır. Sigara içmek, bozulan oksijenizasyon nedeniyle dokuların iyileşmesini geciktirebilir ve istenen estetik görünümü elde etmeyi engelleyebilir. Komplikasyonu önlemek ve risk faktörlerini azaltmak için, sigarayı bırakmak ve iyileşme sürecinde cerrahın talimatlarını takip etmek çok önemlidir. Eşlik eden hastalık ve yaş varlığı iyileşme sürecini etkileyen diğer faktörlerdir. Gençseniz ve şeker hastalığı (diyabet) gibi eşlik eden kronik bir hastalığınız yoksa, iyileşme daha hızlı ve daha başarılı olacaktır.

Herhangi bir cerrahi prosedürde olduğu gibi, yara izini tamamen önlemenin bir yolu yoktur. Bununla birlikte, estetik cerrahi ile, yara izleri genellikle vücudun normal anatomik kıvrımlarında (göğsün kıvrımlarında, kulağın arkasındaki sulkusta, göz kapaklarının kıvrımlarında, kolların ve bacakların kıvrımlarında) kolayca fark edilemeyen alanlarda ortaya çıkar. Bununla birlikte, çok az fark edilen bazı cerrahi bölgelerde (liposakşın, yüz cerrahisi gibi) çok küçük yara izleri görülebilir.

MEME BÜYÜTME / KÜÇÜLTME

Meme implantları CE ve / veya FDA onaylıdır ve sizin için en uygun olanı seçeriz. Kaliteli ve sertifikalı olan bu implantlar diğerlerinden daha pahalı olabilir; ama daha iyi ve dayanıklı bir vücut uyumu ile ucuz olanlardan ayrılan bir fark oluştururlar.

Göğüs büyütme işleminden sonra yara izinin oluşup oluşmayacağı ya da nerede oluşacağı büyük bir merak konusudur. Yara izi oluşur, ancak memenin altındaki kıvrımda olur ve burada gizli kalacaktır. Bu yüzden fark edilmeyecektir.

Herhangi bir kozmetik cerrahide olduğu gibi, ağır fiziksel aktivite gerektiren bir işte çalışmıyorsanız, genellikle 7 ila 10 gün sonra işe geri dönebilirsiniz (masa başı bir işte çalışıyorsanız). Bununla birlikte, hafif fiziksel aktivite gerektiren bir işte çalışıyorsanız, 4 hafta sonra ve eğer ağır bir işte çalışıyorsanız, ancak 3 ay sonra işinize dönebilirsiniz.

Son tıbbi muayenenizden 1-2 gün sonra uçakla seyahat edebilirsiniz; ancak 3-4 gün sonra seyahat etmeniz tercih edilir.

Meme büyütme ameliyatı sonrası emzirmeyle olumsuz bir bilgi yoktur. Çocuğunuzu rahatça emzirebilirsiniz; ancak hamilelik ve emzirmenin memelerinizde şekil değişikliklerine neden olabileceğini de bilmenizde yarar vardır.

Ameliyat ve skar oluşumu riski olmamasına rağmen, bazı riskler (jelin yer değiştirmesi, deri altı nodüller ve nadir olarak kist oluşumu, inflamasyon, mikro kalsifikasyon oluşumları ve yağ hücrelerinin nekrozu ile karakterize hyaluronik asit jelinin enfeksiyonu) nedeniyle bu yöntemler önerilmez. Önerildiği gibi, silikon implantlar kanser riski taşımazlar ve komplikasyon riski daha düşüktür.

LİPOSAKŞIN

Liposakşın bir kilo kaybı yöntemi değil, vücut hatlarını düzelten ve yağ ceplerini kaldıran bir yöntemdir. Bu yöntemle 1-2 elbise bedenini düşürebilirsiniz. Liposakşın bölgeye bağlı olarak değişebilir, ancak 5000 mililitre kadar yağ çıkarılabilir.

Liposakşın; genel anestezi altında yapılmalıdır. Çünkü cildin altındaki yağların kanül hareketi ile tahrip edilmesine ve daha sonra tahrip edilen yağları vakumla bu bölgeden uzaklaştırmasına bağlı olarak bu prosedür sırasında ağrıya neden olan bir süreçtir.

Ameliyattan sonra selülitleriniz kaybolacak; ancak bazı şiddetli selülit vakalarında, cilt elastikiyetini kaybettiğinden, sıkılaştırmak için fazla / sarkık cildi çıkarmak gerekebilir.

Her ne kadar yağ bölgesine ve cildinizin durumuna göre değişse de 3 ila 6 ay sürebilir (örneğin, uyluğun dış kısmı 3 ay içinde güzel görünümüne ulaşırken, iç kısım ancak 6 ay içinde ulaşabilir).

Doktorunuz liposakşından 1-2 gün sonra sizi kontrol etmek için arayacaktır. Bir hafta sonra, dikişleri çıkarmak için sizi arayabilir veya ülkenizde de dikişlerin çıkartılmasını önerebilir.

Genel anesteziniz olduğu için tamamen uyanmanız ve yaşamsal belirtilerinizin normale dönmesi beklenir. Genellikle 1-3 saat sonra otelinize gidebilirsiniz. Ek olarak, bu süre içinde, doktorunuz size iyileşme süreci ile ilgili takip etmeniz gereken talimatları söyleyecektir.

Seroma, vücut boşluklarındaki lenf sıvısı olan ve yağ dokusu içindeki lenfatik damarları yaralayan veya yok eden cerrahi travmadan kaynaklanan bir serum koleksiyonudur. Liposakşın, diğer cerrahi prosedürler gibi yağ dokusunda da böyle bir travmaya neden olabilir. Mikrokanül ve açık drenaj kullanımı bu tür cerrahi travmaları ve aşırı sıvı birikimini önleyecektir. Ek olarak, elastik bandajla yapılacak baskılama seroma oluşumunu önlemeye yardımcı olabilir.

Liposakşın 4’ten az alanda yapılırsa, genellikle 1-3 gün sonra masa başı şeklindeki işinize dönebilirsiniz. Bununla birlikte, 4’ten fazla uygulama yapılırsa, 1 hafta boyunca yatak istirahati gerekebilir.

Liposakşın sonrası oluşan morluklar hastanın durumuna ve yer sayısına bağlı olarak değişir; ancak çoğunluğu (% 90) genellikle yaklaşık 4-6 hafta sonra kaybolur. Bununla birlikte, tamamen kaybolması 12-16 hafta sürebilir.

Vaser liposakşın cerrahi bir prosedür değildir ve ultrason dalgaları kullanılarak yağın sıvılaştırılmasına dayanır. Klasik liposakşın yönteminde olduğu gibi lipoliz bölgesindeki damarlara ve kas dokularına zarar vermez. Bu nedenle seroma oluşumuna neden olmaz. Vazer liposakşın sonrası hasta hemen eve gidebilir. Bununla birlikte, cilt yanıkları nadiren ortaya çıkabilir.

İnsan yağının yoğunluğunun 0.9196 g / ml (*) olduğu düşünüldüğünde, 1 litre insan yağı, yaklaşık 0.9 kilogram (919,6 g) veya 2 pound (2.027 lb) ağırlığa eşittir.

(*) Farvid MS, Ng TW, Chan DC, Barrett PH, Watts GF, Association of adiponectin and resistin with adipose tissue compartments, insulin resistance and dyslipidaemia. Diabetes Obes Metab. 2005 Jul7(4):406-13.

Güncel blog yazıları

Ücretsiz Medikal Değerlendirme

error: Content is protected !!