Sigara içmek plastik cerrahi ile hedeflenen sonuçları olumsuz etkiler!

Smoking and Plastic Surgery TR blog images

Estetik bir ameliyat geçiriyorsanız, plastik cerrahınızın uyarılarına kesinlikle uymalısınız. Sigara içmemenizi söylüyorsa ortaya çıkabilecek ciddi komplikasyonları önleyebilmek içindir.

Aklınıza şu şekilde bir düşünce ya da soru gelebilir: Safra kesesi ameliyatı, apandisit ameliyatı gibi cerrahi müdahalelerden sonra sigara içmeye devam etseniz de herhangi bir yan etki meydana gelmemiş olabilir. Ancak bu plastik cerrahide olmayacağı anlamına gelmez. Yüz germe, meme dikleştirme, meme küçültme veya karın germe gibi plastik cerrahi işlemlerde ortak olarak uygulanan tekniklere bağlı olarak cildi, yağları ve kasları kanla beslemek daha da önem kazanmaktadır.

Diğer cerrahi girişimlerde vertikal kesiler yapılmasına karşılık, plastik cerrahide ciltte germe işlemini yapabilmek için horizontal kesi yapılmaktadır. Vertikal kesinin aksine horizontal kesi sırasında damarların büyük çoğunluğu kesilmektedir. Kalan damarların deri, yağ ve kas dokuyu besleyebilmesi için her türlü olumsuz etkilerden korunması gerekmektedir.

Nikotin sakızı, yamalar, enfiye, tütün çiğneme, sigara, çubuklar, purolar ve elektronik sigaralar da normal sigaradan masum değiller. Hepsi nikotin içermekte ve damarların kasılarak çapının küçülmesine yol açarak dokuların beslenmesini bozmaktadır. Beslenmesi bozulan dokular nekroza uğrar ve arkasından enfeksiyonun da eklenmesiyle dramatik doku kayıplarının oluşmasına neden olmaktadır.

Nikotin içeren ürünleri tüketmeye devam ettiğinizde plastik cerrahi ile hedeflediğimiz sonuçların olumsuz etkileneceğinden ve aşağıdaki gibi ciddi komplikasyonlar doğuracağından haberdar olmalısınız:

  • Germe, dikleştirme, büyültme ve küçültme gibi plastik cerrahi girişimlerinden sonra deri ve meme ucu kaybı
  • Enfeksiyonlar
  • Yağ nekrozu, kavitasyon, sert kitle oluşumları
  • Gecikmiş yara iyileşmesi
  • Geniş yara izlerinin oluşumu
  • Gittikçe artan şiddetli ağrı
  • Bıraksanız bile kalıcı küçük damar hasarları olabilir
  • Meme implantlarının kaybı
  • Felç, kalp krizi, kan pıhtıları ve zatürre gibi hayatı tehdit eden komplikasyonlar
Fat necrosis after abdominoplasty surgery TR blog image
Sigara içen bir hastada karın germe ameliyatı sonrası komplikasyon olarak ortaya çıkan yağ nekrozu, kavitasyon ve üstüne eklenmiş enfeksiyon

Sigara içiyorsanız yukarıda belirtilen komplikasyonlardan birine ya da birkaçına maruz kalmak istemiyorsanız ameliyattan 1-1,5 ay öncesinde ve sonrasında sigarayı bırakmanızı tavsiye ediyoruz.

Bir puf bile alsanız içindeki nikotin cerrahi işlemin yapıldığı bölgedeki kan damarlarınızın daralmasına yol açarak dokuların oksijenlenmesini bozmaya yetecektir.

Etrafınızdaki kişilerin de sigara içmesine izin vermeyiniz. Çünkü sigara içenlerin havaya saldıkları soluyacağınız dumanın da içinde nikotin olacaktır.

Hayatınızı riske atmak istemiyorsanız ve daha iyi estetik sonuçlar elde etmek istiyorsanız, sigaradan ve eşdeğerlerinden uzak durunuz!

Güncel blog yazıları

Ücretsiz Medikal Değerlendirme

error: Content is protected !!