Renkleri Ayarlanabilir Diş Dolgusu

tooth filling is a procedure that restores the teeth damaged by decay

Diş dolgusu, kırık diş veya çürüklü diş için bir dental uygulamadır. Günümüzde dişhekimliği ve diş hekimliği ürünlerinin iyileştirilmesi ile yeni diş hekimliğinde yeni teknikler ve tedavi yöntemleri uygulanmaya başlanmıştır. Bu yeni diş dolgu teknikleri sadece tedavi amaçlı değil estetik diş uygulamaları için de kullanılmaktadır. Cıva esaslı bir diş dolgusu olan dental amalgam yerine kullanılırlar. Estetik diş dolguları diş amalgam dolgusundan daha az zararlıdır.

İki farklı yolla uygulanabilir: Kompozit beyaz dolgu (lazerle diş doldurma) ve porselen dolgu (inlay ve onlay dolgu).

Kompozit dolgu uzun yıllardır çoğunlukla ön dişleri restore etmek için kullanılmaktadır. Bununla birlikte, yüksek dayanıklılıkta kompozit malzemelerin icadı ile, günümüzde arka dişler için de kullanılmaktadır. Amalgam dolgunun aksine, kompozit dolgunun bazı avantajları vardır; daha kısa uygulama süresi (yaklaşık yarım saat), aynı gün içinde daha fazla kompozit diş dolgu uygulanabilirliği ve farklı renk ton alternatiflerinin bulunuşu. Dolgu malzemesi bir ışık kaynağı (lazer) ile sertleştirilir. Kompozit dolgular, amalgam dolgular gibi 5-6 yıl dayanabilir.

Bu estetik dolguların fiyatları, dolgu alanının boyutuna, ekstra tedavi gereksinimlerine ve diş sayısına bağlı olarak değişebilir.

Güncel blog yazıları

Ücretsiz Medikal Değerlendirme

error: Content is protected !!